Обласний Центр ендоурології та літотрипсії створено на базі урологічного відділення Обласної комунальної установи «Лікарня швидкої медичної допомоги» та кафедри хірургії та урології Буковинського державного медичного університету (спільний наказ Головного управління охорони здоров’я Чернівецької облдержадмністрації та Буковинського державного медичного університету № 30/02-0 від 25.01.11р.).

Центр було створено з метою покращання якості, ефективності лікування, зменшення інвалідності, збільшення тривалості життя хворих з урологічною патологією шляхом створення умов раціонального використання кадрового та матеріально-технічного ресурсу лікувально-профілактичних закладів області та Буковинського державного медичного університету, впровадження відповідних сучасних технологій лікування, зокрема літотрипсії, малоінвазивної ендоскопічної хірургії, тощо.

Організаційно-методичне керівництво Центру здійснює завідуючий відділення урології ОКУ «Лікарня швидкої медичної допомоги» Арійчук Ігор Корнійович та завідувач курсу урології, професор кафедри хірургії та урології Буковинського державного медичного університету, доктор медичних наук, професор Федорук Олександр Степанович.

До складу Центра функціонально входять:

 • урологічний кабінет обласної консультативної поліклініки;
 • урологічні кабінети міських поліклінік;
 • клініко-біохімічна лабораторія ЛШМД;
 • рентгенологічне відділення ЛШМД;
 • кабінет функціональної діагностики;
 • відділення анестезіології з ліжками інтенсивної терапії
 • кабінет ультразвукових досліджень ЛШМД.

У разі необхідності може бути задіяне відділення променевої діагностики обласного діагностичного центру.

Обласний Центр ендоурології та літотрипсії надає планову допомогу дорослим відповідно до переліку захворювань і об’єму операційних втручань та невідкладну урологічну допомогу дорослим жителям області та жителям м. Чернівці цілодобово та у всі дні тижня. В екстрених та планових випадках (сечокам’яна хвороба) Центр надає допомогу дітям області та м. Чернівці шляхом дистанційного ударно-хвильового дроблення конкрементів.

У травні 2011 року центр був обладнаний сучасним апаратом для дистанційної літотрипсії (дроблення) Duet Magna фірми Direx Group (Ізраїль) з блоками ультразвукової та рентген-діагностики. Окрім того, центр оснащено трансуретральним резектоскопом фірми Karl Storz, уретеронефроскопом фірми Olympus, лапароскопічною стійкою фірми Karl Storz, апаратом для контактної літотрипсії фірми Karl Storz “Calculase”, апаратом для ультразвукової діагностики фірми ЕМАНСІС.

Центр є клінічною та навчальною базою БДМУ, а також основною базою для підготовки лікарів-інтернів на очному та заочному циклах.

Працівники Центру впроваджують в практику сучасні методи діагностики і лікування урологічних захворювань, розробляють та впроваджують локальні протоколи лікування урологічних хворих, надають консультативну, організаційну та методичну допомогу міським та районним урологічним кабінетам та відділенням урології.

Впровадження нових технологій дало змогу покращити надання допомоги хворим з сечокам’яною хворобою. Велика кількість хворих не потребує матеріальних затрат для виїзду за межі області для лікування. Значно зменшився термін непрацездатності хворих із сечокам’яною хворобою (в середньому 1 випадок складає 6 днів).

Перелік категорій хворих, які підлягають скеруванню на обстеження та лікування в обласний центр охоплює весь спектр урологічних захворювань, яким, за діючими клінічними протоколами, можливе проведення малоінвазивного операційного лікування як в екстрених, так і в планових випадках. Діагностичні заходи та операційні втручання різноманітні, доповнені власними розробками техніки ендоскопічних урологічних операцій, які захищені патентами України.

Діагностичні заходи, які проводяться у Центрі:

 • ультразвукове дослідження органів сечостатевої системи, в тому числі в екстрених випадках (травматичні пошкодження нирок, сечового міхура та уретри, гостра затримка сечі).
 • рентгенологічні обстеження (оглядова, екскреторна урографія, низхідна і висхідна цистографія, уретрографія, ретроградна та антеградна уретеропієлографія).
 • діагностична уретроскопія, цистоскопія, уретеропієлоскопія.
 • бак. засів сечі на флору і чутливість до антибіотиків.

Види операційних втручань, які проводяться в Центрі:

 1. Дистанційна ударно-хвильова літотрипсія конкрементів нирок та сечоводів.
 2. Контактна уретеролітотрипсія у випадку наявності рентгеннеконтрастних конкрементів сечоводу або конкрементів, які не підлягають дистанційному дробленню.
 3. Ендоскопічна уретеролітоекстракція.
 4. Балонна дилатація стриктур сечоводів.
 5. Ендоскопічне стентування сечоводів.
 6. Ендоскопічна корекція аномалій розвитку сечоводів.
 7. Трансуретральна резекція простати та простатектомія при доброякісній гіперплазії передміхурової залози.
 8. Трансуретральна тунелізація простати при раку, склерозі простати.
 9. Трансуретральна літотрипсія конкрементів сечового міхура та уретри.
 10. Трансуретральна резекція сечового міхура при пухлинах.
 11. Трансуретральна коагуляція дивертикулів сечового міхура.
 12. Трансуретральна резекція інтрамурального відділу сечоводу при уретероцеле, раку сечового міхура та простати з проростанням у відповідний відділ сечоводу.
 13. Ургентна зупинка кровотеч з органів сечостатевої системи.
 14. Трансуретральна ліквідація тампонади сечового міхура.
 15. Внутрішня оптична уретротомія при стриктурах уретри.
 16. Дистанційна ударно-хвильова терапія хвороби Пейроні.

Дистанційна ударнохвильова літотрипсія проводиться з дня встановлення апарату (26.05.2011 р.). Трансуретральні операції на передміхуровій залозі, сечовому міхурі та уретрі проводяться з дня заснування Центру.

За період існуванння центру (2011-2012 рр.) прооперовано 1128 хворих, проведено 958 трансуретральних резекцій простати та сечового міхура, 181 дистанційна ударно-хвильова літотрипсія, 96 контактних літотрипсій. При цьому операційна активність за 9 міс 2012 року досягла 63,5%, що значно вище, ніж середня в аналогічних профільних відділеннях по Україні.